Cała Polska czyta dzieciom

Miło nam poinformować, że nasza szkoła przyłącza się do akcji: CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Akcję rozpoczynamy od listopada.

Zapraszam wszystkich rodziców, babcie i dziadków do czytania podczas określonych godzin w szkole.

Będzie nam bardzo miło współpracować z Państwem, a dzieci z przyjemnością posłuchają „Pippi Langstrumpf” autorki: ASTRID LINDGREN.

Pipi

Pippi Langstrumpf zwana również Fizią Pończoszarką to tytułowa bohaterka książki szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren, na podstawie, której powstał serial o przygodach dziewięcioletniej dziewczynki, doskonale radzącej sobie bez pomocy dorosłych. Pippi mieszka w małym miasteczku w Willi Śmiesznotce jedynie z małpką o imieniu Pan Nilsson i koniem.  Pippi ma zawsze szalone pomysły i umie poradzić sobie z każdym problemem. Jej mama nie żyje, a tata zaginął na morzu. Mimo to Pippi, najsilniejsza dziewczynka na świecie z torbą pełną złotych monet, doskonale sobie radzi bez niczyjej  pomocy.  Jej zachowanie i wypowiedzi często obnażają hipokryzję dorosłych, którzy dbają bardziej o zewnętrzne pozory niż wyższe wartości. Pippi ciągle kłamie, a raczej opowiada niestworzone historie ale zawsze robi to w dobrym przeświadczeniu. Pippi  kieruje się wyłącznie dobrem innych i jest pierwsza, by śpieszyć na ratunek słabszym i poszkodowanym.

Pierwsza książka o Pippi powstała w 1945, dwie kolejne opisujące jej przygody zostały wydane kilka lat później. Pierwszy film o Pippi został nakręcony już w 1949, jednak najpopularniejsza produkcja filmowa powstała w Szwecji  w roku 1969. Trzeba przyznać, że wybór małej aktorki odtwarzającej rolę Pippi był strzałem w dziesiątkę.

Książka o Pippi Langstrumpf była przetłumaczona na 64 języki.

cpcd